refahgostar
18 بهمن 1401 - 11:41

گسترش روابط با کشورهای دوست در آفریقا از رویکردهای اصلی دولت مردمی است

وزیر فرهنگ در دیدار با وزرای ارتباطات و صنایع زیمباوه گفت: با برپایی هفته‌های فرهنگی می‌توان به تقویت بینش هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر کشورهای مختلف کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در دیدار با وزرای «اطلاعات و ارتباطات» و «صنایع و تجارت» زیمباوه به برپایی نهمین کمیسیون مشترک ایران و زیمباوه اشاره کرد و گفت: امیدوارم برپایی این کمیسیون مشترک نقش مهمی در توسعه روابط بین دو کشور ایفا کند.

وی با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با دولت زیمباوه ارتباطات سازنده و روابط حسنه‌ای داشته‌ایم، گفت: با توجه به دیدارهای خوبی که بین رؤسای جمهور دو کشور انجام شده است، روابط دیپلماتیک دو کشور در سطح بالایی قرار دارد که این موضوع نویدبخش گسترش روابط دو کشور دوست خواهد بود. 

اسماعیلی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ  جمهوری اسلامی ایران مدیریت حوزه‌های متنوعی را برعهده دارد، تصریح کرد: گستردگی و تنوع  تکالیف و وظایف این وزارتخانه زمینه همکاری‌های متعددی را فراهم می‌کند که می‌توان با تعاملات فرهنگی، هنری و... با کشورهای دیگر به استحکام روابط ایران با کشورهای دوست بیانجامد.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: با توجه به اینکه گسترش روابط با کشورهای منطقه و دوست در قاره آفریقا از رویکردهای اصلی دولت جمهوری اسلامی است، آماده افزایش تعاملات فرهنگی هنری با کشورهای دوست و برادر همچون زیمباوه هستیم. با برپایی هفته‌های فرهنگی می‌توان به تقویت بینش هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور کمک کرد.

اسماعیلی در پایان گفت: در حوزه تولیدات هنری از جمله فیلم، ایران جز چند کشور برتر دنیا است و هنرمندان ایرانی در این حوزه‌ها دارای موفقیت‌های بزرگ جهانی و بین‌المللی هستند، همچنین آماده تولید آثار مشترک در حوزه‌هایی چون فیلم، کتاب، مطبوعات و رسانه هستیم.

همچنین در ادامه مونیکا موتسوانگوا، وزیر ارتباطات و اطلاعات زیمباوه با اشاره به اینکه نهمین دوره کمیسیون مشترک پس از هفت سال وقفه انجام شد، گفت: ایران و زیمباوه از اشتراکات بسیاری برخوردار هستند و  هر دو کشور با تحریم‌های ظالمانه مواجه هستند و علی‌رغم این تحریم‌ها، دستاوردهای ایران در زمینه علم و فناوری با وجود تحریم‌ها ستودنی است.

وی با بیان اینکه به دنبال ارتقای برنامه‌هایی چون برگزاری هفته‌های فرهنگی مشترک با ایران هستیم، گفت: این دیدار را به فال نیک می‌گیریم تا برای گسترش روابط دو کشور پل بزنیم و از تجربیات همدیگر استفاده کنیم. ایده تولید فیلم مشترک بسیار خوب بود و با توجه به پیشرفت‌های ایران در این زمینه، امیدوارم شرایط برپایی دوره‌های آموزشی برای هنرمندان زیمباوه فراهم شود.

وی افزود: خوشحالیم که همزمان با برگزاری جشن انقلاب و جشنواره فیلم فجر در تهران هستیم. همچنین از پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک رسانه‌ای استقبال می‌کنیم و امیدوارم بتوانیم ارتباطات دو کشور را از این طریق گسترش دهیم.

 خانم سکای انزنزا وزیر صنایع و تجارت زیمبابوه در این نشست گفت: توافق نامه‌های بسیاری را در روزهای اخیر امضا کردیم و دستاوردهای ایران با وجود تحریم‌ها قابل توجه است و لذا به دنبال ارتقای روابط با ایران هستیم و تاجران را تشویق می‌کنیم تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024344