refahgostar
18 بهمن 1401 - 12:19

حاشیه روز ششم جشنواره فیلم فجر| جنجال بر سر نامه "علی نصیریان" و ادعای کارگردان "هفت بهار نارنج"/ نمی‌دانم کدام نسخه از فیلمم را دیدید!

کارگردان "هفت بهار نارنج" درباره نامه علی نصیریان خطاب به دبیر جشنواره صحبت کرد و سخنانی جنجالی بر زبان آورد.

خبرگزاری تسنیم- علیرضا رحیم بصیری

روز ششم جشنواره با نمایش دو فیلم سینمایی "هفت بهار نارنج" و "روایت ناتمام سیما" دنبال شد. در این گزارش، مروری بر حواشی روز ششم جشنواره داریم.

یه روز کارگردان نیست، تهیه‌کننده هست؛ یک روز کارگردان هست، تهیه‌کننده نیست!

یکی از عجیب‌ترین اتفاقات روز ششم جشنواره فیلم فجر، در نشست خبری فیلم سینمایی "هفت بهار نارنج" به وجود آمد؛ برخلاف نشست‌های قبلی جشنواره امسال که همیشه تهیه‌کننده اثر در جلسات حضور داشت، محمد کمالی‌پور، تهیه‌کننده هفت بهار نارنج در نشست خبری فیلم خود حضور پیدا نکرد تا برای عده‌ای این سؤال به وجود بیاید که او تحریم کرده است؟

البته این سؤال خیلی زود پاسخ داده شد و کمالی‌پور در یک ارتباط زنده تلفنی تأکید کرد که برای پروژه سینمایی دیگری بیرون از تهران بوده و امکان حضور نداشته است. با این حال، کمالی‌پور تبدیل به نخستین تهیه‌کننده‌ای در جشنواره امسال شد که برای فیلمش نیامده است.

کمالی‌پور در این ارتباط چند دقیقه‌ای سخنان جالبی را به زبان آورد و گفت: "چه کسی است که نداند حضور در جشنواره فیلم فجر فرصتی است که نباید آن را از دست داد. برخلاف دوستانی که برای سیمرغ این جشنواره اشک ریختند و از نداشتن آن غمگین شدند و حالا به آن سیمرغ انگ دولتی می‌زدند! لطفا بگذارید همین یک سیمرغ برای سینمایی‌ها بماند و برای نظر دیگران هم احترام قائل شویم.

عمده سؤالات در این نشست خبری درباره علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما بود که در این اثر نقش‌آفرینی کرده است. یکی از خبرنگاران سؤال پرسید که آیا نقش علی نصیریان از کاراکتر "شمس لنگرودی" الهام گرفته است یا خیر؟ گل‌سفیدی هم جواب داد: نقش شمس در این فیلم سینمایی، از آقای شمس لنگرودی الهام نگرفته است. این فیلم بخشی از قصه زندگی آقای نصیریان است و تا پایان عمر از همسرشان مراقبت کردند. آقای نصیریان در طول کار می‌گفتند فکر می‌کنند این آخرین کارشان است.

گل سفیدی تأکید کرد که استاد نصیریان را به دلیل شرایط خاصی که داشته 6-7 ساعت بیشتر در طول یک روز نداشته است. او گفت: ایشان سحرخیزند و سینمایی‌ها سر ظهرند و ما باید صبح زود همه گروه را هماهنگ می‌کردیم تا کار با استاد پیش رود! البته ایشان یک تنه کل فیلم را پیش می‌برد.

* یکی از اتفاقات جالب در فیلم "هفت بهار نارنج" قرار دادن یک گربه در لابه‌لای فیلم و توجه تصویری به او در طول فیلم است. همین موضوع دستمایه سؤال یکی از خبرنگاران قرار گرفت. گل سفیدی هم این چنین پاسخ داد: گربه‌ای که در فیلم نشان دادیم، به نوعی نگهبان در خانه بود و رنگ مشکی هم نماد برزخ بین این دنیا و مرگ است.

* صحبت درباره علی نصیریان به بخش ابتدایی نشست خبری ختم نشد و در بخش پایانی باز هم سؤالی با محوریت وی از کارگردان پرسیده شد؛ سؤال این بود که چرا علی نصیریان به جشنواره فجر نیامده؟ آیا او تحریم کرده است؟

نامه جنجالی و ادعای عجیب کارگردان هفت بهار نارنج

پاسخ گل سفیدی جنجالی بود؛ او گفت: چند روز قبل از آغاز جشنواره، ایشان به من گفتند که به دلیل خستگی نمی‌توانند در جشنواره حضور پیدا کنند و به همین دلیل نامه‌ای خطاب به دبیر جشنواره نوشتند؛ متأسفم که درباره این نامه شیطنت شد و این‌گونه القا شد که او از شرکت در جشنواره انصراف داده است. او واقعا انصراف نداده و به دلیل کهولت سن نیامد. البته باید بگویم نامه‌ای که ایشان به دبیر جشنواره نوشت، به دست او نرسید!

* کارگردان هفت بهار نارنج در پایان صحبت‌هایش هم باز به علی نصیریان اشاره کرد و گفت: امیدوارم سوءتفاهمی که با انتشار نامه استاد نصیریان پخش شده بود برطرف شود. از نظر من او متفاوت‌‌ترین نقش‌ خود را بازی کرده است.

سخنان عجیب یک کارگردان: تا شنبه درگیر تولید بودم!

* فیلم سینمایی دیگری که در سانس دوم به نمایش درآمد، "روایت ناتمام سیما" به کارگردانی علیرضا صمدی بود؛ پایان‌بندی عجیب این فیلم و اتفاقاتی که در دقایق پایانی این فیلم رخ داد، خنده حاضران در سالن سینما را به همراه داشت. خیلی‌ها معتقد بودند که این فیلم اثر ضعیفی در جشنواره بوده است.

* صمدی کارگردان این فیلم سخنان عجیبی را در نشست خبری بر زبان آورد؛ او در پاسخ به نقد یکی از خبرنگاران گفت: نمی‌دانم کدام نسخه از فیلم، امروز به نمایش درآمده است، چرا که تا همین روز شنبه مشغول آماده کردن فیلم بودیم و کارهای پس تولید را انجام می‌دادیم! خودمم به فیلم گلایه دارم و به نظرم اشکالاتی در صدا، موسیقی و تدوین دارد!

* یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در این نشست خبری آسیب‌های فضای مجازی و تبعات بعضاً منفی آن در زندگی روزمره افراد هم بود. صمدی کارگردان این فیلم در این باره گفت: فضای مجازی بخشی از روزمره ماست. موبایل از زندگی ما جدا نمی‌شود و تمام زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده است. برای من این سوال وجود داشت که آیا نسبتی بین گناه، جرم و مکافات عمل وجود دارد؟ فضای مجازی در این فیلم بیشتر برای من یک مک کافین است. آدمی که در گذشته خطایی کرده و این گذشته مثل بومرنگ به او برمی‌گردد!

* صمدی در بخشی از صحبت‌های خود از یکی از مصاحبه‌های قبلی رضا بالا تهیه‌کننده این فیلم درباره اثرات سوء فضای مجازی نیز گلایه کرد!

* کارگردان "روایت ناتمام سیما" در پاسخ به این سؤال که با ساخت این اثر قصد انتقال چه پیامی را به مخاطب داشته است، گفت: من آنقدر فرد مهمی نیستم که بخواهم پیامی داشته باشم!

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024472